AKILLI TELEFONLAR OLMASAYDI NELER OLURDU?

Kimimiz akıllı telefondan önceki hayatı da tatmışken yeni nesil akıllı telefonsuz bir hayatı bilmiyor bile. Günümüzde akıllı telefonların her işimize yetiştiği, her alanda bize kolaylık sağladığı kaçınılmaz bir gerçek. Tabii bu bizi biraz hatta biraz değil çokça tembelliğe sürüklüyor. Önceden 2-3 saatte bitirebileceğimiz işleri artık 2-3 dokunma ile bitirebiliyoruz. Özellikle eski nesil bunun karşılaştırmasını çok iyi yapabilir. Peki şuanda tüm akıllı telefonların birden ortadan kaldırıldığını, artık bir akıllı cep telefonunuzun olmadığını düşünün. Neler olurdu?

anafoto-10.jpg

1) FOTOĞRAF MAKİNELERİNİN SATIŞINDA İNANILMAZ ARTIŞ OLURDU

1-14-768x382.jpg

Akıllı telefonları en çok güzel fotoğraflar çekmek için kullanıyoruz. Gittiğimiz her yerde cebimizden çıkarıp kolaylıkla fotoğrafımızı çekiyoruz. Ama telefonlarımız olmasaydı herkes fotoğraf makinesi almak için sıraya girerdi. Bu da fotoğraf makinesi üreticilerinin oldukça işine gelirdi tabii ki.

2) ARKADAŞIMIZA BİR ŞEYİ TARİF ETMEK OLDUKÇA ZORLAŞIRDI

2-14.jpg

Akıllı telefonlar sayesinde arkadaşlarımızla olan iletişimimiz de daha kolaylaştı. Yolladığımız gönderiler, videolar ve ses kayıtları sanki arkadaşımız yanımızdaymış gibi hissettiriyor. Eğer bu özellikler olmasaydı arkadaşımıza bir şeyleri anlatmakta zorlanırdık. Olay anında hemen fotoğraf çekip yollama gibi bir lüksümüz olmazdı.

3) YER BULMAKTA ZORLUK ÇEKERDİK

3-13-768x478.jpg

Akıllı telefonlardaki GPS sayesinde gideceğimiz bir yeri bulmakta artık hiç zorlanmıyoruz. Bir yere gideceksek veya bir arkadaşımıza gideceksek bize konum atmasını söylüyoruz ve 10 dakikaya oradayız. Peki ya konum bulma olmasaydı? Büyük ihtimal saatlerimiz gideceğimiz yeri aramakla geçerdi.

4) DAHA ÇOK MASRAF YAPMAK ZORUNDA KALIRDIK

4-13.jpg

Sadece bir akıllı telefonun bize sunduğu bir özellikleri düşünün. Film izleme, şarkı dinleme, çalar saat gibi birçok özellikleri barındırıyor. Eğer bunlar olmasaydı hepsi için ayrı bir cihaz almamız gerekecekti. DVD Player, Mp3 çalar ve bir alarm için fazla fazla para ödeyecektik.

5) BİLGİ EDİNME ZORLUĞU

5-12-768x359.jpg

Bazen arkadaş ortamında konuşulan bir konu hakkında bilgi sahibi edinmek için hemen telefonumuzdan internete giriyoruz ve saniyeler sonra konuyla ilgili fikir sahibi edinebiliyoruz. Akıllı telefonlarımız olmasaydı bu konuda da oldukça zorluk çekecektik.

6) BİRÇOK İNSANIN İŞSİZLİĞİ

6-11-768x512.jpg

Şuanda birçok insan iş hayatını sosyal medya üzerinden yönetiyor. İnsanlar otobüste, okulda veya başka bir yerde sıkıldıkça hemen telefonundan keşif yapmaya başlıyor ve tesadüfen birçok iş koluyla da karşılaşıyor. Eğer telefonlarımızın bu özelliği olmasaydı birçok iş yeri batmaya kadar giderdi.

7) STALK YAPMAK ZORLAŞIRDI

7-11-768x295.jpg

Artık biri hakkında bilgi sahibi olmak isteyince hemen telefonlarımızdan o kişinin adını soyadını yazarak neredeyse tüm geçmişini öğreniyoruz. Akıllı telefonlar olmasaydı insanları tanımak biraz daha zorlaşacaktı. Hatta belki de insanları yanlış tanıyacaktık.

Birbirinden ilgiç diğer başlıklar için HAYATIN İÇİNDEN kategorisine bakabiliriniz. 🙂 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s