” Böyle de Takıntı mı Olur Yaa ” Diyeceğiniz Birbirinden İlginç Takıntılar

YOK ARTIK DEDİRTEN TÜRDEN TAKINTILAR

anafoto-1.jpeg

Takıntı, kişinin istemsizce tekrar ettiği zorlu düşünceler olarak adlandırılabilir. Çoğu insanın takıntısı vardır. Bazı kişiler takıntılarını belli ederken bazı insanlar takıntılarını içten içe gerçekleştirirler. Psikoloji biliminin ortaya koyduğu belli başlı ilginç takıntılar vardır. Bunların görülme sıklığı insandan insana değişiyor. Bizim bildiğimiz genel takıntılar simetri takıntısı, temizlik takıntısı gibi şeylerdir. Bunun dışında gerçekten duyulmayan ve insan hayatını zora sokan takıntılar da var. Bunların hiçbirini kendinize edinmeme dileğiyle.

TOURETTE SENDROMU – ANİ HAREKETLER

1-7

Aniden ve istemsizce yapılan hızlı hareketlerdir. Dikkat ederseniz birçok insanda bu sendromun olduğunu gözleyebilirsiniz. Bu hareketlerin içinde göz kırpma, omuz oynatma, diş gıcırdatma, hayvan sesleri çıkarma, yüz buruşturma gibi şeyler yer alır. Bu hareketler bazen o kadar ileri düzeyde olur ki insanın yaşam kalitesini baştan aşağı etkiler. Stresli olunan zamanlarda bu hareketler daha sıklaşır.

DOROMANİ – HEDİYE ALMA TAKINTISI

anafoto-1.jpeg

Belki bu takıntıyı hiç duymamış olabilirsiniz. Doromani, başkalarına hediye verme takıntısıdır. Fakat bunun başkalarını mutlu etme veya başkalarının iyiliğini istemeyle alakası yok. Bu, kişi için gerçekten kötü bir takıntıdır çünkü maddi olarak yetersiz olsa bile kendisini hediye almaktan alıkoyamaz ve iflasın eşiğine kadar gider.

ABOULOMANİ – KARAR VEREMEME

3-7.jpg

Günlük hayatta bazı durumlar karşısında herhangi bir sonuca varmakta, karar vermekte zorlanırız. Aboulomani olan kişilerde ise bu üst düzey bir sorun haline geliyor. Tıp, bu kişilerin karar verme iradelerinin olmadığını söylüyor. İnsanın yaşam kalitesini düşüren kötü takıntılardan biridir.

ABLUTOMANİ – SÜREKLİ YIKANMA TAKINTISI

4-7.jpg

Bu takıntıyı çevrenizden birinde görme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu takıntıya mensup kişiler kendileri hariç bir şeye dokunduklarında direkt bir el yıkama isteği hatta mümkünse duş alma isteği duyarlar. Oldukça zorlu bir yaşamları vardır. Eğer o anda ellerini yıkamazlarsa değişik tepkiler verebilirler. Çoğu şizofreni hastasında ablutomani takıntısı da bulunuyor. Bu takıntıya sahip kişilerde başka akıl hastalıklarının da görülme ihtimali yüksek.

TRİKOTİLOMANİ – DEVAMLI SAÇ ÇEKME TAKINTISI

5-5.jpg

Bir diğer değişik takıntı ise saç çekme takıntısıdır. Bu rahatsızlığa sahip kişiler sürekli kendi saçlarını çekerler. Hatta bu saçlarla kalmaz vücudunda bulunan tüm kılları çekmek ve koparmak isterler. Bu hastalığa sahip kişilerin vücutlarında belli yerlerde döküntüler olur.

ENOSİMANİ – SÜREKLİ GÜNAH İŞLEDİĞİNİ DÜŞÜNMEK

6-5.jpg

Bu takıntıya sahip kişiler günah işlemekten, bir suça karışmaktan ve eleştirilmekten büyük bir korku duyarlar. Kişilerde kalp çarpıntısı, panik atak, hızlı nefes alıp verme, el titremesi gibi semptomlar görülüyor.

GAMOMANİ – EVLİLİK TEKLİFİ ETME TAKINTISI

7-5-768x501.jpg

Evet yanlış okumadınız gamomani, evlilik teklifi etme takıntısı olan kişilere verilen bir addır. Bu kişiler farklı insanlara farklı şekillerde evlilik teklifi etme isteği duyuyor. Amaçları evlenmek falan değil sadece bu teklifi sunmaktan farklı bir zevk alıyorlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s